Épületfeltüntetés, Épülettörlés, Önálló ingatlan kialakítása

Legyen előrelátó, ellenőrizze ingatlana ingatlan-nyilvántartási állapotát!

Épületfeltüntetés, Épülettörlés, Önálló ingatlan kialakítása

Épületfeltüntetés

Újépítésű épületeknél:

  • Ha megépült álmai otthona vagy valamilyen egyéb építményt épített a telkére akkor azt a hatályos jogszabályok szerint a földhivatali nyilvántartásban (tulajdoni lap, alaptérkép) át kell vezetni a létrejött változást. Így a megvalósult építmény az ingatlan-nyilvántartás részévé válik, melynek eredményeképpen hivatalosan bizonyítható az épület létezése, az épület jogi léte!
  • A használatba vételi engedély megszerzésének feltétele a záradékolt épületfeltüntetési vázrajz elkészíttetése. A záradékolt vázrajz ÉTDR-be (Építésügyi hatósági engedélyezési eljárást Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer) szükséges feltölteni, a feltöltés tényét pedig jelezni az illetékes építési hatóságnak, melyet követően a hatóság kiadja a használatba vételi engedélyt, amennyiben már csak az épületfeltüntetés hiányzott az engedély kiadásához.

 

Meglévő épületeknél:

Legyen előrelátó, ellenőrizze ingatlana ingatlan-nyilvántartási állapotát!

  • Sokszor csak pld. az ingatlan eladásakor, esetleg banki hitelfelvételnél derül ki, hogy nincs az építmény rajta a térképen, vagy hozzáépítés/átalakítás miatt nem egyezik az épület természetbeni és ingatlan-nyilvántartási állapota. Ez lassíthatja az eladást, megnehezíti a hitelfelvételt, az államilag támogatott felújításokat meggátolja, sokszor a vevőnek is bizonytalan helyzetet teremt, hogy nincs rendezve az épület!
  • Mindenképpen kell az épületfeltüntetés és ehhez kapcsolódó vázrajzot beadni a földhivatalba akkor is, ha az épület körvonala, kiterjedése változik.
  • Záradékolt vázrajz birtokában fennmaradási engedélyt kell kérnie az illetékes építési hatóságától!

 

Épületfeltüntetés menete:

  • Megrendelés: A település nevére és a telek helyrajzi számára van szükség, ha rendelkezik már jogerős használatba vételi engedéllyel, azt ilyenkor szükséges jelezni
  • Földhivatali adat beszerzése
  • Helyszíni felmérés
  • Az épületfeltüntetési vázrajz és kapcsolódó munkarészeinek elkészítése
  • A vázrajz benyújtása a földhivatalhoz
  • Záradékolt vázrajz feltöltése ÉTDR-be
  • Földhivatali átvezetés

 

Épülettörlés:

Ha szeretne lebontani egy meglévő épületet a földmérő mérnöknek el kell készíteni és leadni a földhivatalnak a törlést tartalmazó vázrajzot.

  • Ha van az elbontott épületről, építményről eredeti jogerős bontási engedély, akkor annak egyik példányát mellékelni kell az épületfeltüntetési vázrajzhoz.
  • Ha nincs róla bontási engedély, vagy csak az építési engedélyben esik szó a bontásról, akkor fel kell keresni az illetékes önkormányzat építéshatósági osztályát és kérni kell egy hatósági bizonyítványt, mely igazolja, hogy az adott épület ténylegesen elbontásra került és törölhető az ingatlan-nyilvántartásból.

Épületmegszüntetési vázrajzot csak az épület fizikai elbontása után lehet az ingatlanügyi hatósághoz záradékolásra benyújtani!

  • Nem kell épületmegszüntetési vázrajzot készíteni, ha a földrészleten minden épület elbontásra kerül!
  • Nem kell vázrajzot készíteni, ha az ingatlan-nyilvántartásban önálló ingatlannak minősülő építmény önálló státusza megszüntetésre kerül!

Épületfeltüntetése valamint bontása egy vázrajzon is elkészíthető, egy ügymenetben is megoldható!

Önálló ingatlan kialakítása/feltüntetése:

Ez abban az esetben, fordul elő, ha más a földrészlet és más a földrészleten lévő épület tulajdonosa. Ekkor lehetőség van az ingatlan-nyilvántartásba az épületet, mint önálló ingatlant bejegyeztetni. Az épület önálló tulajdoni lapot fog kapni, és a telek helyrajzi száma mellett a /A, /B…stb. alátörés lesz az önálló tulajdonú épület helyrajzi száma. Így a felépítmény külön albetétben kerül bejegyzésre, az épület alapterületével megegyező területtel. A földrészletre az épület alatti terület erejéig földhasználati jog kerül bejegyzésre, amely az épület fennállásáig érvényes! Tehát szükség van a telek tulajdonosa és az épület tulajdonosa közötti földhasználati megállapodás csatolására is, melyet ügyvéd készíthet el.

Kapcsolat